Тя промени името на бебето зад гърба ни по време на кръщенето
Когато дойде денят на кръщението на малкия ни Алекс, сърцето ми биеше от вълнение и страх. Дори преди да се роди,представях как ще изглежда това тържество – малката църква,изпълнена с жизнерадостни хора,които носят свещи,и шепоти на молитви,преплетени с кикот на децата.Седях пред огледалото, грижливо приглаждайки косата си, докато в главата ми се въртяха мислите за роднините, които щяха да дойдат, и за традициите, които сме решили да почитаме.
Всичко по план. Милият ми съпруг, Ники, дори се беше заел да покани старите ни приятели и познати. Мислеше, че кръщенето на Алекс ще ни сближи отново, след последната спорове с неговата майка. А тя, между нас казано, беше заплетен случай. Винаги имаше мнение за всичко. Не разбирах как именно тя успяваше да си втълпява,че знае по-добре от нас как трябва да възпитаваме детето си.Но в деня на самото кръщене всичко изглеждаше идеално. Мислех, че е наркотичен сън. Църквата,колоритните цветя,които бяхме подбрали за декорацията,и бабите в стилизирани народни носии,които шиеха за децата. Нямах търпение да видя Алекс в селото със своето бяло кръщално ръждя. И така, когато свещеника започна службата, бях изпълнена с радост. Семейството и близките ми седяха на пейки, а малкият ми син спокойно спеше в кошчето, сякаш знаеше, че всичко ще бъде наред.
Но точно в момента, когато свещеникът попита как ще се казва нашето дете, нечий глас се надигна в тълпата, и за момент застинах. Беше майка на Ники. “Александър”, каза тя с неподправен авторитет, а уверението в гласа й порази мен и Ники, които с недоумение я погледнахме. Разбрах, че в този момент всичко ще се преобърне.Останалите присъстващи зашепнаха в недоумение, а мен ме обзе гняв. Как беше могла да реши да промени името на бебето зад гърба ни? “Скъпа, ти нямаш право да решаваш вместо нас!”, процеди Ники, но старицата само се усмихна и каза: “Това е традиция! имената се предават.” В мен бушуваха емоции, и изпитвах гняв, обида и пълно объркване.
След службата, когато с Ники останахме насаме, емоциите преляха. Войната между родителите ни бяха самобичувания и постоянни опити да наложат своите разбирания. “Как можеш да продължаваш да я търпиш?”,попитах Ники. “Тя не уважава нас, а сега още и детето.” Очите му бяха пълни с чувство за вина. Знаех, че той обича майка си, но не можех да разбера как може да се примири с нейните капризи.Не исках да губя своя син между схизмите на двата свята – моят и неговият. А той е такова прекрасно дете. Помня, когато го взех в ръцете си за пръв път, как се усмихваше и дъха му миришеше на новородено, на живот. Как можеха капризите на една свекърва да съсипят всичко?
Скоро се насочих към този емоционален конфликт, и нещата, макар и да бяха сложни, ми помогнаха да задам важен въпрос – какво означава името за нас? Наистина ли името прави човека? Опитах се да го видя от другата страна. Може би за Ники това беше важен символ,но исках да оставя моето наследство. Исках нашето дете да носи част от двете ни души,затова подготвих собствено име – “Алексис”. Практично и класическо, но и с модерен привкус, идеално за нашето дете и нашата любов.
След като споделих с Ники новината за планираното име, той се озадачи, но след няколко дни, потопен в новата идея, се съгласи. Знаех, че ми е трудно да отстояваме имената, но накрая, в момент на осъзнаване, разбрах, че и двамата не можем да жертваме себе си. Ние сме семейството и носим своята отговорност.
На следващия ден реших да пиша на майка му с моите виждания относно кръщението. В писмото написах: “Тази жена промени името на бебето зад гърба ми, но дълбочината на нашия свят е в това, което сърцата ни искат. Искам да уважавам доставките на традициите, но също така желая искреност и любов в разбирането.”
Когато Ники прочете писмото ми, той никога не беше толкова развълнуван. След няколко дни дойде отговор. Може би сетивно, майка му, стилизирана в стилния си печат, обсъди нашето искане да наречем детето Алексис.Нейният отговор беше неувяхваща любов, с която моли да уважаваме избора си, макар и с мирис на горчина и едно напомняне за тъга.
Така кръщението с новото име Алексис стана реалност. С изправена стойка и гордо заемаща позиция, направихме един много важен манифест за нашето семейство. И днес, всяка събота следобед, кафтяните в съседство се събират в двора ни, а малкият Алексис играе с децата, надявайки се на весели игри, които ще осигурят традициите на бъдещето. И когато поглеждам нашия малък крепач, повярвайте ми, разбирам, че дори и конфликти са част от любовта.
Историята, от която учим, носи много. Когато семейните уязвимости ни сблъскат, трябва да пробваме да намерим пътя към съвместимост.Може би след време, когато Алексис порасне и направи собствени избори, той ще проумее, че имената не само назовават, но също така формират. И ние, неговите родители, сме неговата здрава основа.